Sectionals
-
Tambo 27802S1 2 pc Reclining Sectional
(Sectionals - Reclining)With plush cushions and wraparound pillow top arms, this sectional takes comfort to a whole new level. Faux vintage leather requires minimal care, making this relaxation station ideal in homes with children and pets. Reclining feature engages with the pull of a tab, putting pleasure at your fingertips.
$1,809.95
$3,119.95
Save $1,310.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Tambo |
| Motion Type | Reclining |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Canyon |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes 2 pieces: left-arm facing reclining loveseat and right-arm facing reclining loveseat • Corner-blocked frame with metal reinforced seats • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Dual-sided recliners; right-arm facing loveseat with center storage console and 2 cup holders • Pull tab reclining motion |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 49 inch(es) / 124.46 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 117 inch(es) / 297.18 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 104 inch(es) / 264.16 cm |
| Weight | 306.07 lb(s) / 138.83 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 334.99 lb(s) / 151.95 kg |
| Volume | 154 cu. ft. / 4.36 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this queen + More
-
Fresh yet classic. That’s the beauty of this sofa. Dressy and also soft to the touch, its organic + More
-
$1,869.95
Save $780.00
$1,089.95
Stoneland 3990496 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining + More
-
Casual and contemporary, this oversized chair suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power rocker recliner + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This ottoman encourages everyday relaxation with an invitingly + More
-
-
With plush cushions and angled pillow top arms, this rocker recliner takes comfort to a whole new level. Faux + More
